NOWA KOLEKCJA MONNARI -20% OD CENY REGULARNEJ Z KODEM NEW20

Parki


Filtry


12 24 48


PARKI DAMSKIE

Chociaż historia parek damskich rozpoczęła się w amerykańskim wojsku lata temu, to w drugiej połowie ubiegłego wieku zarówno kobiety, jak i mężczyźni dostrzegli ich liczne zalety. Obecnie, pomimo upływu czasu, nikt nie wyobraża sobie damskiej garderoby bez płaszczy tego typu. Zachwycają one bowiem zarówno swoją niepodważalną funkcjonalnością, jak i stylowym wyglądem sprawdzającym się przede wszystkim w codziennych strojach. Dzięki wyjątkowo dużej popularności parek damskich pojawiają się one w coraz liczniejszych obliczach. Z klasycznego modelu w kolorze khaki z futerkiem przy kapturze narodziły się jej kolejne, coraz ciekawsze wersje. Feeria kolorów, różnorodnych wykończeń oraz zdobień to coś, co cechuje współczesne płaszcze parki. Jedno jednak pozostało niezmienne – kojarzą się one z ubraniem, które łączy ze sobą pełen komfort oraz modę na każdy dzień.

PARKI DAMSKIE – Z ŻOŁNIERZY NA KOBIETY

Parki to absolutny klasyk nie tylko kobiecej, ale również męskiej szafy. Niewiele osób wie jednak, jak powstały te charakterystyczne płaszcze, a biorąc pod uwagę ich ponadczasowość, jest to naprawdę fascynujące. Ich historia sięga bowiem czasów II wojny światowej, kiedy to oddziały amerykańskich żołnierzy przebywały na terenie włoskich gór. Niesprzyjające, zimowe warunki zmusiły ich do odnalezienie nowych rozwiązań, a dokładnie do zaprojektowania dodatkowych okryć wierzchnich. Zainspirowani ciepłymi anorakami, które noszono w najzimniejszych miejscach na Ziemi, inżynierowie stworzyli doskonale chroniące przed zimnem i wiatrem, a przy tym wygodne parki. Przez wiele lat płaszcze te w swoich kolejnych odsłonach pozostawały wyłącznie elementem wojskowej garderoby. Zmieniło się to dopiero w latach 60. XX wieku, kiedy to jako swój znak rozpoznawczy wprowadziła je londyńska subkultura modsów. Wówczas ich popularność zaczęła szybko rosnąć, aż do momentu, w którym damskie parki weszły do kobiecych szaf na stałe.

CZYM CHARAKTERYZUJĄ SIĘ PARKI?

Damskie płaszcze parki to okrycia ponadczasowe nie tylko ze względu na swoją funkcjonalność, ale również wygląd, który zapewnia pełen komfort podczas zabieganych dni. Jak one wyglądają i czym się charakteryzują? Przeważnie są one średniej długości płaszczem, sięgającym połowy uda lub kolana. W swojej najbardziej klasycznej wersji, która pochodzi z wojskowej garderoby, posiada tak zwany „rybi ogon”. Mianem tym określa się dłuższy, zaokrąglony na dole tył, zazwyczaj zresztą rozcięty wzdłuż. Bardzo często, zgodnie z pierwotnymi założeniami, damskie parki mają kaptur chroniący od wiatru, deszczu oraz śniegu. Niejednokrotnie jest od odpinany, a także zakończony przyjemnym w dotyku futerkiem. Dodatkowo parki damskie posiadają ściągacz w talii, dzięki czemu, pomimo swojej grubości i misia wewnątrz, tworzą zgrabną sylwetkę. Ich funkcjonalność zwiększają duże kieszenie zewnętrzne zakończone tak zwanymi patkami. Wszystkie te cechy damskich parek sprawiają, że stają się one synonimem ciepła, wygody oraz ponadczasowej mody.

NA WIOSNĘ, JESIEŃ I ZIMĘ

Damskie parki można pokochać również za to, że doskonale sprawdzą się w praktycznie każdej porze roku, chroniąc przed charakterystycznymi dla nich warunkami atmosferycznymi. Warto zatem wybrać dla siebie nie jedną, a co najmniej dwie parki. Pierwszą na okres wiosenny oraz jesienny, a drugą na czas zimowy. Nie ma wątpliwości co do tego, że będziesz z ogromną ochotą sięgać po nie każdego dnia, poszukując swego rodzaju bariery od tego, co czeka na ciebie na zewnątrz. Podczas gdy za oknem panuje wiosenna niepogoda i często zmieniające się warunki, parki damskie będą odpowiedzią na wszystkie potrzeby. W nich nie straszna będzie ci plucha, deszcz czy podmuchy zimnego wiatru. Dodatkowo zagwarantowany jest wyjątkowy komfort poruszania się, dlatego jest to idealny wybór na spacer z psem czy wycieczkę rowerową. Równie nieprzewidywalne są dni jesienne. Czasem są one złociste i słoneczne, żeby potem stać się ponure i deszczowe. Parki damskie są wtedy wyjątkowo praktycznym i uniwersalnym okryciem. Podczas sprzyjającej pogody można je zarzucić na codzienny strój. Z kolei zimowe parki damskie ochronią przed dokuczliwym mrozem oraz spadającymi na głowę płatkami śniegu. Przeszywający chłód jest demotywującą wizją, przez którą odechciewa się nam się wstać z łóżka. Takie płaszcze, w szczególności z nałożonym pod spód swetrem lub bluzą, stanowią doskonałe rozwiązanie na nawet najbardziej niesprzyjające warunki.

ILE STYLÓW, TYLE PAREK DAMSKICH

Parki damskie mogą obecnie przybierać wiele postaci. Jedne z nich posiadają jedynie zamek błyskawiczny, inne ukrywają go pod dodatkowym materiałem z guzikami. Czasami znajduje się w nich kilka kieszeni, żeby innym razem nie było ani jednej. Mimo że pierwotne modele, zgodnie z wojskowymi standardami, były jedynie w neutralnym kolorze khaki, obecnie pojawiają się w niemal każdym wariancie kolorystycznym, a także w ciekawych wzorach. Dzięki temu rozpogodzą każdy, nawet najbardziej ponury i przytłaczający dzień. Co więcej, spełnią wymagania wszystkich kobiet od tych gustujących w minimalizmie, aż po te eksperymentujące z modą każdego poranka i wieczora. Damskie parki coraz częściej są uzupełniane o drobne i charakterystyczne detale, takie jak lampasy czy naszywki, dzięki czemu nabierają wyjątkowego charakteru. Różnorodność ta sprawia, że parki stają się niepodważalnym must-havem, który dopasuje się do szafy niezależnie od dominującego w niej stylu.


Najczęściej szukane